Na kolech za Janem Čapkem
Na kolech za Janem Čapkem
Když se v půli června 1918 pokusila rakousko-uherská vojska o ofenzívu na Piavě, nasadili Italové do protiútoku také 1. prapor 33. československého střeleckého pluku. Jeho příslušníci se tehdy dočkali chvíle, na kterou se dlouho připravovali ještě v italském zajetí, a to pod vedením charismatického sokolského činovníka Jana Čapka (1876-1918). Příkladem jim byl i na bojišti, kde 18. června 1918 - v den svých 46. narozenin - padl hrdinskou smrtí při zteči rakouských pozic.
Zakladatele československé legie v Itálii aktivně připomínáme každý rok. V tom letošním jsme tak učinili ryze sokolsky, a to pohybem. Za Čapkem jsme se totiž z iniciativy T. J. Sokol Moravská Ostrava 1 vydali 18. června 2025 na jízdních kolech. Cyklovýlet započal na ostravském Prokešově náměstí, odkud jsme pod vedením místostarosty a náčelníka zmíněné tělocvičné jednoty, br. Víta Kosteckého, zamířili do 20 km vzdálené Doubravy u Karviné, kde Jan Čapek prožil poslední léta svého předválečného života, a kde jsme mu v loňském roce také odhalili bustu.
Po krátké pietě za účasti starostky obce Jiřiny Ferenčíkové jsme pokračovali na hrob Jana Čapka, jenž se nachází na asi 30 minut jízdy vzdáleném hřbitově v Orlové. Zde jsme společně - sokolové i novodobí legionáři - vzdali hold položením květinového daru a minutou ticha. Zastávku jsme následně věnovali také místu posledního odpočinku br. Věroslava Duška (1922-2020), někdejšího člena naší jednoty, vězně koncentračních táborů a především sokola tělem a duší, od jehož smrti letos uplynulo pět let.
Cílem 40 km dlouhé cyklotrasy se stala příznačně Čapkova sokolovna v Moravské Ostravě, kde účastníci dorazili v podvečerních hodinách. Věrnost Čapkovým ideálům zde pak na samý závěr dne deklarovali cvičením sokolské všestrannosti.
Text a foto: br. Martin Lokaj