Nadcházející akce jednoty

Nejmladší členové naší jednoty v současnosti s obdivuhodným zápalem pracují na studentském filmu s názvem Pochožaj, který se odehrává v posledních týdnech druhé světové války. Příběh filmu je inspirován tragickým osudem jednoho z příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády v SSSR - ppor. Borise Pochožaje, jehož život vyhasl 26. dubna...

Letos uplynulo již 105 let od československo-polské války o Těšínsko. O historii konfliktu bude besedovat místopředseda naší jednoty br. Tomáš Rusek a polský historik Daniel Korbel, a to 10. února od 16:00 v polské Vladislavi a 15. února od 17:00 v Českém Těšíně.

V letech 1914-1920 prožívaly tisíce československých legionářů vánoční svátky bez příslovečného klidu a míru, a to na vzdálených bojištích v Rusku, Francii, Itálii či na Balkáně. Ať už se tou dobou ale nacházeli kdekoliv, myšlenkami byli všichni na stejném místě - doma u svých nejdražších. Jak se s dlouhým odloučením vyrovnávali? Jakým způsobem...

Farej! je pilotní ročník nevšední dějepisné soutěže ŽS Ostrava-michálkovice, jejímž cílem je seznámit zábavnou formou žactvo ostravských základních škol a nižších stupňů gymnázií s vybranými příběhy moderních dějin města Ostravy.

Zůstáváme s Ukrajinou v srdci. Téměř všechny válečné uprchlice s dětmi, kterým Československá obec legionářská poskytla od ruské invaze azyl v hotelu Legie, se buď vrátily domů nebo našly nové domovy. Přesto je stále možnost pomáhat, právě i dětem přímo na Ukrajině. Více v přiloženém videu.