Sto let od smrti legionáře a finance Jana Čondla

17.12.2021

Přežil zákopové boje první světové války i tažení proti Maďarům na Podkarpatské Rusi. Osudným se italskému legionáři a strážmistrovi finanční stráže Janu Čondlovi (1887-1921) stalo až setkání s pašerákem na československo-polské hranici u Dětmarovic. 

Na tragickou událost se v neděli 12. prosince 2021 vzpomínalo na hřbitově při kostele sv. Jana Křtitele v Dolní Lutyni, jež se přesně před sto lety stal místem Čondlova posledního odpočinku. Nad hrobem zazněla státní hymna, stráže v historických stejnokrojích československých legií vzdaly vojenské pocty a přítomní po proslovech položili na hrob květinové dary. Jednota Československé obce legionářské Ostrava I takto spolu s Celním úřadem pro Moravskoslezský kraj, Moravskoslezským klubem celníků, představiteli obce Dolní Lutyně a rodinou vzdala hold padlému bratru, jehož hrob v loňském roce s úspěchem rekonstruovala (viz Legionářský směr 3/2020 a 1/2021)..

Psal se 9. prosinec 1921, když čtyřiatřicetiletý Jan Čondl, příslušník oddělení finanční stráže v Dětmarovicích, zadržel na hranici s Polskem podezřelého muže na jízdním kole. Při prohlídce u něj zjistil větší množství bankovek, které zabavil a podloudníka vyzval, aby s ním šel na oddělení k provedení dalších úkonů. Přes prvotní vzpírání nakonec zadržený svolil a dvojice se vydala k Dětmarovicím. Po pár krocích však padla rána z revolveru, který se muži patrně podařilo před Čondlem ukrýt v rukávu. Nebohý strážmistr byl na místě mrtev. Vrahovi se následně podařilo i se zabavenými předměty uprchnout za hranici. Četnické pátraní tak bylo bezvýsledné. 

Jan Čondl by pohřben dne 12. prosince 1921. Zanechal po sobě vdovu a tři děti. Rodina se posléze z regionu odstěhovala, hrob tak osiřel a začal podléhat zubu času. V roce 2019 samospráva zchátralý náhrobek preventivně odstranila, o čemž se ale naštěstí dozvěděli členové Jednoty ČsOL Ostrava I. Ti následně iniciovali sbírku na rekonstrukci hrobového zařízení. Obnovený hrob byl slavnostně odhalen v den 99. výročí Čondlovy smrti. Jak dokládá i letošní setkání, památka zesnulého se neomezila pouze na vytesání jména do kamene, nově ji opečovávají jak členové Jednoty ČsOL Ostrava I, tak moravskoslezští celníci, kteří se ke svým předchůdcům právem hrdě hlásí.

Text: br. Martin Lokaj a br. Tomáš Rusek
Foto: br. Martin Lokaj