Svatojiřská stuha - symbol vítězství, ale i agrese

07.05.2022

V roce 2005 začala u příležitosti 60. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce někdejší Ruská informační agentura Novosti masově distribuovat a propagovat tzv. svatojiřskou stuhu.

Oranžovočerné barvy jsou dnes v Rusku všudepřítomné - jako symbol květnových oslav, ale také coby vyjádření podpory vládnoucímu režimu. Ten z vítězství nad nacistickým Německem vytvořil doslova nedotknutelnou modlu, jejíž ochranou opravňuje svou domácí i zahraniční politiku.

Tradice stuhy sahá do roku 1769, kdy Kateřina II. Veliká zřídila Řád sv. Jiří. Vzkříšení se pak dočkala během druhé světové války, kdy byla mimo jiné použita na sovětském Řádu vítězství či Medaili za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce 1941-1945, nesoucí podobiznu Josifa Stalina. 

Do roku 2005 se svatojiřská stuha objevovala ve veřejném prostoru spíše sporadicky. Za posledních 17 let se však její používání rozšířilo prostřednictvím ruské diaspory a zastupitelských úřadů i do mnoha dalších zemí, kde oprávněně budí kontroverze - jednak jako symbol zneužívání a křivení historie k ospravedlnění ruského vměšování, jednak coby projev sympatií k putinskému režimu či proruskému separatismu. V řadě států východní Evropy byla proto svatojiřská stuha postavena mimo zákon.

Po invazi na Ukrajinu slouží symbolika svatojiřské stuhy ruské propagandě - často v kombinaci s písmenem "Z" - k nabuzení vlasteneckých citů a zároveň k vytvoření falešné představy o tom, že Rusové dnes bojují ve stejně spravedlivé válce a proti stejnému nepříteli, jako před 77 lety.

Svatojiřská stuha připnutá na oděvu se během květnových dní v posledních letech objevuje i u nás. Z výše uvedených důvodů ale na oslavy Dne vítězství v Česku určitě nepatří (není-li součástí vyznamenání či dobových předmětů). Svůj vděk a hrdost můžeme koneckonců na veřejnosti dát najevo ryze českým symbolem - stužkou v našich národních barvách.

br. Martin Lokaj