Na paměť genpor. Mikuláše Končického

26.06.2023

Dne 1. června se na základní škole v Michálkovicích uskutečnila branná část memoriálu k poctě jednomu z osvoboditelů města Ostravy z jara 1945 - genpor. Mikuláši Končickemu. Již osmý ročník soutěže uspořádala pro žactvo druhého stupně Jednota ČsOL Ostrava I, jejímž je Končický čestným předsedou, a 73. tankový prapor "Hanácký" AČR, jenž si statečného tankistu vybral za svého patrona.

Díky finanční podpoře MO ČR čekalo na žáky a žákyně druhého stupně celkem dvanáct soutěžních a doplňkových stanovišť, kde mohli ve čtyřčlenných týmech změřit své síly v různých branných a vědomostních disciplínách. Chybět nemohla laserová střelnice, vzduchovky, luky, airsoftové zbraně či hod granátem. Vojáci z posádky v Přáslavicich mládež rovněž zasvětili do problematiky ochrany před zbraněmi hromadného ničení a ukázali základy sebeobrany či první pomoci.

Cílem memoriálu bylo jako v předchozích letech žactvo zábavnou formou seznámit s principy brannosti, manipulace se střelnými zbraněmi, ochrannými pomůckami a dalšími dovednostmi. Žactvo se zároveň seznámilo s vybranými tématy z historie domácího a zahraničního odboje v letech druhé světové války a se životem a mravním příkladem genpor. Končického. O tom, že akce dosáhla svého účelu, svědčilo nadšení, s jakým 160 soutěžících všechny úkoly splnilo.

Dne 26. června pak žáci a žákyně šestých, sedmých a devátých tříd vystoupali na Lysou Horu. Společně s příslušníky 73. tankového praporu a Jednoty ČsOL Ostrava I tím symbolicky vzdali hold genpor. Končickému, který vrchol Moravskoslezských Beskyd se železnou pravidelností zdolával až do pokročilého věku. A právě na Lysé Hoře došlo k vyhodnocení branné části memoriálu, kdy nejlepší týmy po zásluze obdržely diplomy a poháry. S prázdnou však neodcházeli ani další účastníci výstupu, pro které byly připraveny medaile a drobné odměny. Oceněny pak byly také vlajky, jež si jednotlivé třídy pro tuto příležitost vyrobily, a pod kterými nejvyšší beskydský vrchol hrdě a s nadšením zdolaly.

Text: br. Martin Lokaj
Foto: 73. tpr