Záběry z odhalení busty národnímu hrdinu Janu Čapkovi (1876-1918)
Jeho život lemovala nezištná práce pro společnost a národ. I
po více jak sto letech od své smrti nám zůstává mravním vzorem hodným
následování. Obětavého sokola a statečného legionáře nyní v Doubravě na
Karvinsku připomíná důstojný památník v podobě kamenné busty.
Mezi válkami byl Čapek všeobecně znám coby zakladatel československé legie v Itálii a jako jeden z nejpřednějších hrdinů vítězného boje za národní osvobození. Na jeho počest vznikla řada soch a pamětních desek. Čapkovo jméno nesly armádní útvary, sokolské organizace i ulice řady měst. V důsledku nacistické okupace a následné vlády komunismu, kdy byla legionářská tradice systematicky ničena, však z kolektivní paměti národa téměř vymizel.
V posledních deseti letech se však mnohé podařilo napravit. Byli jsme u toho, když u Fossalta di Piave, kde v den svých 42. narozenin v červnu 1918 hrdinně padl, Čapkovi vznikla pamětní deska. Prsť z těch míst jsme při stoletém jubileu rozprášili nad jeho hrobem u Pomníku padlým za Těšínsko v Orlové, jenž se v loňském roce dočkal po letech chátrání tolik potřebné rekonstrukce. Schránku s prstí jsme vložili také do základů nového místa paměti – busty v Doubravě, obci, kde Čapek prožil svá poslední léta před vypuknutím Velké války.
Slavnostní odhalení díla slovenského sochaře Martina Ščepky, které jsme měli tu čest uspořádat, proběhlo v Den české státnosti 28. září 2024, a to díky záslužné iniciativě spolku Naše Doubrava a obce Doubravy, aktivního zapojení T. J. Sokol Moravská Ostrava I a Krajského vojenského velitelství Ostrava a finanční podpoře Moravskoslezského kraje, České obce sokolské a Generali České pojišťovny.