Uctění památky beskydských hrdinů

20.01.2021

V neděli 27. prosince 2020 se uskutečnily za účasti členů spolku Vize70plus a Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1 pietní akty na památných místech partyzánského odboje v Beskydech, jejichž cílem bylo připomenout dramatické události, které rezonovaly Protektorátem Čechy a Morava v letech 1944-1945. Vzhledem k pandemické situaci proběhla akce bez veřejnosti, pouze za účasti čestných stráží v dobovém partyzánském oděvu a ústroji.

Setkání započalo položením květinových darů na hřbitově v Čeladné, jež je místem posledního odpočinku několika partyzánů, včetně statečného účastníka boje za národní osvobození, příslušníka naší zahraniční armády v SSSR a velitele na Slovensku a v Moravskoslezských Beskydech působící 1. československé brigády Jana Žižky - plk. i. m. Jána Ušiaka (1914-1944).

Od Ušiakovu hrobu jsme se vydali k pomníku při vjezdu do Čeladné od Frýdlantu nad Ostravicí, kde stávala statná lípa, na níž byli v listopadu 1944 Němci oběšeni místní rodáci Karel Vinkler a Oldřich Machandra. Ti patřili mezi ochotné pomocníky brigády z řad civilního obyvatelstva, bez jejichž pomoci by se partyzáni neobešli. Právě od těchto a dalších ochotných vlastenců Ušiakovi muži získávali informace, potraviny a nacházeli střechu nad hlavou. Minout jsme proto nemohli ani Machandrův dům. Zde se raněný Ján Ušiak ukrýval po střetu s německými pronásledovateli. To se však neutajilo a 3. listopadu 1944 byl domek obklíčen. Než aby padl do zajetí a riskoval mučení, obrátil tento rodák ze slovenské obce Budiná zbraň proti sobě a ve shodě s partyzánskou přísahou se raději zastřelil.

Naší předposlední zastávkou byl památník v tzv. Hašově háji, nacházející se v katastru Prostřední Bečvy nedaleko turistům známého rozcestí U Martiňáku. Zde působila odbojová skupina pod vedením vlastenecky založeného učitele Františka Haši (1910-1944), jenž mimo jiné převedl Ušiakovu brigádu ze Slovenska na protektorátní území. V průběhu akce Tetřev, největší protipartyzánské operace na území Protektorátu za celou dobu války, došlo k odhalení úkrytu skupiny a následně k přestřelce. František Haša padl vlastní rukou v blízkosti zemnice, jeho spolubojovníci Čeněk Divín a Bedřich Kubiš byli zajati a posléze 13. března 1945 popraveni v Praze gilotinou. Další člence skupiny Alžbětě Divínové se tehdy podařilo uniknout a až do konce války se ukrývat.

Pietní cestu jsme zakončili v Kněhyni - místní části Prostřední Bečvy - na místě hrůzné smrti dalšího ze spolupracovníka partyzánů, Oldřicha Šimurdy (1910-1944). Ten byl 23. listopadu 1944 za "protistátní" činnost oběšen na telegrafním sloupu přímo před svým domem. Podobně se toho podzimu Němci mstili na českých vlastencích i v dalších beskydských obcích - v Dolní i Horní Bečvě, Zubří, Růžďce, Kunovicích, Velkých Karlovicích a již zmíněné Čeladné. Těmto padlým za svobodu, jež položili své životy v nerovném boji s německými okupanty, jsme věnovali alespoň tichou vzpomínku. Všechny oběti represí i účastníky odboje však chováme ve stejné úctě, která jim po právu náleží.

Text a foto: br. Radek Pilát